25 stycznia 2010

24 stycznia 2010

Grupa Inicjatywna w Radiu Tok FM

Zapraszamy dziś (24.01.2010) do słuchania audycji "Lepiej późno niż wcale" w Radiu Tok FM o godzinie 23:00.
Program poświęcony będzie wprowadzeniu związków partnerskich w Polsce.
W programie wystąpią członkowie Grupy Inicjatywnej ds. związków partnerskich:
Yga Kostrzewa, Mariusz Kurc, Krystian Legierski i Tomasz Szypuła
Radia można słuchać w Internecie pod adresem:
http://www.tok.fm/
Przycisk:
Posłuchaj Radia TOK FM
O programie: Lepiej późno niż wcale - http://www.tok.fm/TOKFM/1,89187,3744582.html
Serdecznie zapraszamy!

23 stycznia 2010

Debata: jakie związki partnerskie w Polsce? Szczecin 24.01

Kontynuując nasze "tournee" po miastach w Polsce, tym razem zapraszamy do Szczecina.
W niedzielę 24 stycznia o godz. 11.00 w Wyższej Szkole Integracji Europejskiej przy ul. Mickiewicza 74 odbędzie się panel dotyczący postulatu wprowadzenia w Polsce związków partnerskich.
W spotkaniu udział wezmą goście z Grupy Inicjatywnej ds. związków partnerskich:
Yga Kostrzewa (Lambda Warszawa),
Mariusz Kurc (Kampania Przeciw Homofobii),
Krystian Legierski (Zieloni 2004),
Tomasz Szypuła (Kampania Przeciw Homofobii).
Celem debaty będzie przeprowadzenie jak najszerszych konsultacji społecznych dotyczących oczekiwań Polek i Polaków w zakresie regulacji prawnej związków pozamałżeńskich, w tym związków jednopłciowych.
Wstęp wolny!
Debata odbywa się w ramach 1. Szczecińskiego Festiwalu Queer. Organizatorem jest KPH Szczecin.

O nas - informacja dla mediów

Informacje o członkach i członkiniach naszej grupy - zdjęcia i biogramy, opis czym grupa się zajmuje.
Informacja dla mediów.
Całość do pobrania TUTAJ.

Pismo od RPO do M. Wątor

Małgorzata Wątor (red. portalu homoseksualizm.org.pl) otrzymała odpowiedź od Rzecznika Praw Obywatelskich dot. skargi na pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.
Dziękujemy za udostępnienie kopii pisma!
Pismo można przeczytać TUTAJ.

20 stycznia 2010

Rzeczpospolita: rozliczanie konkubinatów

Rzeczpospolita opublikowała (19.01.2010) artykuł dot. konkubinatów. Dotyczy on zarówno par różno- jak i jednopłciowych.
Decydując się na związek bez ślubu, musimy zdawać sobie sprawę z komplikacji, jakie mogą się z tym wiązać, zwłaszcza w kwestiach majątkowych.
Całość TUTAJ.

16 stycznia 2010

Ryszard Bugaj o PiS-owskim projekcie nowej kostytucji

Ryszard Bugaj wypowiedział się nt. związków niemałżeńskich, w związku z projektem PiS nowej kostytucji.
Ryszard Bugaj: Nie chciałbym, żeby były dopuszczalne małżeństwa w ścisłym sensie homoseksualne czy dwóch lesbijek. Ale chciałbym, aby było jakieś uregulowanie, które pozwala tym ludziom, którzy żyją ze sobą jakoś swoje problemy praktyczne rozwiązywać lepiej.
Całość czytaj TUTAJ.

10 stycznia 2010

Wzór testamentu

Będąc w nieformalnym związku z drugą osobą (nie ma to znaczenia czy tej samej czy różnej płci), warto jest zadbać o spisanie wzajemnych testamentów, zwłaszcza jeśli posiadamy jakieś nieruchomości i ruchomości.
WAŻNE: testament musi być napisany odręcznie (nie na komputerze!), podpisany oraz opatrzony datą. W testamencie umieszczamy osobę powołaną do spadku (naszego partnera/partnerkę) - będzie to główna osoba, która ma po nas dziedziczyć. Jeśli ew. komuś innemu chcemy coś po naszej śmierci podarować, umieszczamy tzw. zapis - czyli konkretnie co i komu chcemy przekazać. Na końcu oświadczamy, kto ma być wykonawcą testamentu.
Istnieje jeszcze inny sposób spisania testamentu - akt notarialny, ale stosuje się go wówczas, gdy nasz testament ma być dość skomplikowany, gdy chcemy np. wydziedziczyć najbliższą rodzinę. W innych przypadkach testament spisany ręcznie jest rozwiązaniem wystarczającym i obowiązującym.
Wzór takiego testamentu zamieszczamy TUTAJ. Jest to jedynie wzór poglądowy, po bliższe informacje możemy skierować się do każdego notariusza - zapewne przekaże nam dokładnie, jak ma wyglądać nasz testament.
Tutaj też kilka przydatnych informacji - o spadkach (pamiętajmy, że jesteśmy w 3. grupie dziedziczenia, czyli płacimy najwyższy, 20% podatek od spadku) oraz zachowku (czyli części majątku, do której prawo ma ustawowo najbliższa rodzina).

Po debacie w Gdańsku - foto




8 stycznia 2010

Portugalia 8. krajem na świecie otwierającym małżeństwo dla lesbijek i gejów

Dziś (8 stycznia 2010r.) portugalski parlament - Zgromadzenie Republiki (Assembleia da Republica) - zdecydował o zalegalizowaniu małżeństw osób tej samej płci. Nowe prawo daje portugalskim gejom i lesbijkom wszystkie uprawnienia jakie posiadają heteroseksualne małżeństwa, z wyjątkiem możliwości adopcji dzieci. Jeśli ustawę podpisze prezydent Anibal Cavaco Silva to wejdzie ona w życie w kwietniu.
Małżeństwa osób homoseksualnych są obecnie legalne w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Kanadzie i Republice Południowej Afryki. Poza tym osoby tej samej płci mogą zawrzeć związek małżeński w amerykańskich stanach Massachusetts, Vermont, Connecticut, Iowa i New Hampshire oraz Dystrykcie Kolumbii (miasto Waszyngton), a także w stolicy Meksyku - mieście Meksyk.
(źródło: lewica.pl)

O związkach partnerskich w najnowszej "Furii"

Zapraszamy do lektury najnowszej "Furii" (nr 12/2009), następczyni "Furii Pierwszej". Nowa "Furia" to nieregularnik lesbijsko-feministyczny, którego pierwszy numer pt. "Reaktywacja" ukazał się w grudniu 2009 pod redakcją Anny Laszuk.
W czasopiśmie znajdziecie bardzo ciekawy artykuł Pauliny Pilch pt. "Związki partnerskie w Europie", w którym w bardzo przystępny sposób przedstawiono różne rozwiązania prawne regulujące kwestie związków prawnych pomiędzy osobami tej samej płci - małżeństwa, związki partnerskie, PACS i konkubinaty.
"Furia" do kupienia na stronie Feminoteki:
http://www.feminoteka.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=1264

6 stycznia 2010

Debata: jakich związków partnerskich chcemy w Polsce? - Katowice 9.01

W sobotę, 9 stycznia zapraszamy do Centrum Sztuki Filmowej, ul. Sokolska 66 w Katowicach na godzinę 13.00.
Kampania Przeciw Homofobii Śląsk oraz Grupa Inicjatywna ds. związków partnerskich zapraszają na DEBATĘ dotyczącą postulatu wprowadzenia w Polsce związków partnerskich.
W spotkaniu udział wezmą goście z Grupy Inicjatywnej ds. związków partnerskich:
Yga Kostrzewa, Lambda Warszawa,
Mariusz Kurc, Kampania Przeciw Homofobii,
Krystian Legierski, Zieloni 2004,
Tomasz Szypuła, Kampania Przeciw Homofobii.
Celem debaty będzie przeprowadzenie jak najszerszych konsultacji społecznych dotyczących oczekiwań Polek i Polaków w zakresie regulacji prawnej związków pozamałżeńskich, w tym związków jednopłciowych.
Wstęp wolny!

5 stycznia 2010

Marriage and partnership rights for same-sex partners: country-by-country

W dokumentach znajdziemy informację o tym, jak w krajach europejskich reguluje się kwestie związków jednopłciowych. Dostępne są również teksty ustaw (w oryginalnych językach) dotyczące tych regulacji.
Całość (w jęz. angielskim) TUTAJ.

Lewica będzie pracować nad projektem ustawy o związkach partnerskich

Posłowie Lewicy planują rozpocząć prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich. Jeszcze w styczniu ma się odbyć specjalne posiedzenie klubu Lewicy w tej sprawie, w którym wezmą udział m.in. przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii i organizacji "Lambda".
Cały artykuł w Gazecie Prawnej za PAP TUTAJ.

3 stycznia 2010

List do SDPL

29 grudnia 2009 r. wysłaliśmy list do Wojciecha Filemonowicza, Przewodniczącego zarządu SDPL i do Łukasza Pałuckiego, pełnomocnika SDPL ds. LGBT.SDPL popiera inicjatywę związków partnerskich, czemu dała wyraz podczas posiedzenia 29 września br.
Pełna treść listu jest dostępna TUTAJ [1] [2].

Artykuł w "Moje Miasto Łódź" po debacie

Na portalu "Moje Miasto Łódź" ukazał się artykuł po naszym spotkaniu-debacie w Łodzi.
Jakich związków partnerskich chcemy w Polsce? - pod takim tytułem odbyła się w piątek, 11 grudnia otwarta debata, zorganizowana przez ogólnopolską Grupę Inicjatywną ds. Związków Partnerskich. Łódź była piątym miastem w kraju, którego mieszkańcy mogli się wypowiedzieć na ten temat.
Całość czytaj TUTAJ.