29 czerwca 2011

Demostracja pod Sejmem RP popierająca Związki Partnerskie

Nadszedł czas aby polskie społeczeństwo zaczęło domagać się swoich praw. Aby strony mające wspólne postulaty, występowały razem w ich obronie!
Dlatego właśnie po raz pierwszy w Polsce, w bezprecedensowej demonstracji wystąpią strony które wielokrotnie się spierały, ale które mają wspólny mianownik: jest to idea hetero i homoseksualnych ZWIĄZKÓW PARTNERSKICH!
W czwartek pod gmachem Sejmu RP spotkają się przedstawiciele większości ogólnopolskich organizacji społecznych i partii politycznych walczących o prawa osób LGBT!
Na demonstracji zostanie ogłoszone wspólne stanowisko w tej sprawie.
Spotkajmy się pod Sejmem, pokażmy posłom że idea Związków Partnerskich ma realne społeczne poparcie!

W demonstracji udział zapowiedzieli przedstawiciele:
- Kampanii Przeciw Homofobii
- Lambdy Warszawa
- Fundacji Transfuzja
- Grupy Tel Aviv
- Sojuszu Lewicy Demokratycznej
- Socjaldemokracji Polskiej
- Partii Demokratycznej
- Ruchu Palikota

Pozdrawiamy
Komitet Organizacyjny
30 czerwca godz. 17:30 - 18:30
Sejm RP ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa

27 czerwca 2011

Debata o ustawie o związkach partnerskich - Warszawa, środa 29.06

Debata o zwiazkach partnerskich - wokół projektu ustawy.
Goście: politycy z SLD (Katarzyna Piekarska) i PO (Agnieszka Kozłowska-Rajewicz) oraz Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich.
Moderacja: Mariusz Kurc i Magda Mosiewicz
środa, 29 czerwca, godz. 19:00
Nowy Wspaniały Świat, Warszawa, ul. Nowy Świat 63
Serdecznie zapraszamy!

http://www.nowywspanialyswiat.pl/event/454

20 czerwca 2011

Apel do marszałka Schetyny o związki partnerskie

Zwracamy się z wyjątkową prośbą o poparcie apelu do Marszałka Sejmu o skierowanie do pierwszego czytania projektu ustawy o związkach partnerskich.

Do Marszałka Sejmu RP
Pana Grzegorza Schetyny

Panie Marszałku,
W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt ustawy o umowie o związku partnerskim. Ma dać tysiącom par, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą zawrzeć małżeństwa, możliwość prawnej rejestracji ich związku. Polepszyłoby to ich sytuację prawną, ułatwiło codzienne życie, stworzyło bezpieczniejszą sytuację ich dzieciom.
Lesbijkom i gejom ustawa dałaby jedyną możliwość zawarcia formalnego związku. Usunęłaby dyskryminację, która sprawia, że nie mają równych praw opieki nad chorym partnerem, pochowania zmarłego, dziedziczenia wspólnie wypracowanego majątku na takich prawach jak małżonkowie, odmowy zeznań przeciwko najbliższej osobie, wspólnego opodatkowania itd.
W marcu 2010 r. Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie "Kozak przeciwko Polsce" orzekł, że państwo nie może dyskryminować związków osób homoseksualnych powołując się na "ochronę tradycyjnej rodziny". I że "musi brać pod uwagę zmiany społeczne, w tym fakt, że nie istnieje jeden tylko sposób realizowania prawa do życia prywatnego i rodzinnego".
Za i przeciw tej ustawie można przytaczać argumenty ideologiczne. Ale jedno można powiedzieć z pewnością: projekt nikogo nie krzywdzi, odwrotnie - pomógłby wielu ludziom i uczynił ich życie bardziej godnym.
Nieformalne związki są faktem, którego państwo nie powinno lekceważyć. Ignorowanie ważnych potrzeb społecznych byłoby działaniem nieracjonalnym. Zauważyła to już większość państw członkowskich Unii Europejskiej.
Dlatego zwracam się do Pana z apelem o jak najszybsze skierowanie projektu o umowie o związkach partnerskich do pierwszego czytania w Sejmie tak, by umożliwić publiczną debatę i dalszą pracę nad nim.
Z poważaniem
/imię i nazwisko/

Apel można wysłać do marszałka Sejmu korzystając z tej strony:
http://wyborcza.pl/0,115313.html

Związki partnerskie w Liechtensteinie

Uczestnicy referendum w Liechtensteinie opowiedzieli się 68,8 proc. głosó wza wprowadzeniem związków partnerskich dla lesbijek i gejów. 31,2 proc. było przeciwnych. W referendum wzięło udział 16 tys. wyborców i jego wynik jest wiążący.

Relacja z debaty w Poznaniu

Zapraszamy do lektury relacji z debaty o związkach partnerskich, która odbyła się 19 czerwca w Poznaniu i w której uczestniczyły m.in. posłanki Krystyna Łybacka z SLD i Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z PO.

"- W związkach partnerskich żyją setki tysięcy Polaków. Prędzej czy później politycy będą przyciskani przez swoich wyborców, bo sądy zapełnią się sprawami - mówiła Yga Kostrzewa z Lambdy, dodając, że ustawę o związkach partnerskich mają takie kraje, jak Czechy, Węgry i Słowenia, łącznie 16 na 27 krajów UE. - Nasze działania mają pomóc także osobom heteroseksualnym, które z różnych powodów nie chcą brać ślubu - wyjaśnia Tomasz Szypuła z Kampanii Przeciw Homofobii."

Całość: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,9813057,Poznanskie_poslanki_za_ustawa_o_zwiazkach_partnerskich.html

Relacja w TVP Poznań, Teleskop godz. 21.45 - minuta 7:22
http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/19062011-godz2145/4719788

16 czerwca 2011

Debata o związkach partnerskich w Poznaniu - 19.06

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w debacie wokół projektu ustawy o związkach partnerskich.
W debacie udział wezmą: posłanki Krystyna Łybacka (SLD) i Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO), Marcin Krawczyk (Zieloni2004) oraz przedstawiciele Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich Yga Kostrzewa (Lambda Warszawa) i Tomasz Szypuła (KPH).
Debatę będzie moderować Mariusz Kurc (redaktor naczelny magazynu LGBTQ "Replika", członek GI ds. ZP).
Data: niedziela, 19 czerwca godz. 14.00
Miejsce: KLUBOKAWIARNIA MESKALINA, Stary Rynek 6, Poznań

Serdecznie zapraszamy!

Minister Sprawiedliwości o sytuacji prawnej związków partnerskich

Jestem za uregulowaniem sytuacji prawnej osób, które pozostają w związkach nieformalnych i tutaj mówimy nie tylko o związkach partnerskich sensu stricto, ale także o osobach tej samej płci, które pozostają w związku nieformalnym - powiedział Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski

Senator Tomasz Misiak (PO) za związkami partnerskimi w Polsce

15 czerwca 2011

Media o związkach parterskich cd.

Fakt: Dlaczego PO nie poprze ustawy, którą popiera wielu obywateli? Bo prawdopodobnie boi się posądzenia o sprzyjanie gejom i nie chce stracić prawicowych wyborców

Gazeta Wyborcza, Witold Gadomski
Dyskusja o związkach partnerskich koncentruje się na problemach obyczajowych i moralnych. Konserwatyści ubolewają, że związki partnerskie podkopią tradycyjną rodzinę, liberałowie (obyczajowi) wyliczają korzyści dla osób żyjących od dawna w nieformalnych związkach hetero - i homoseksualnych.

Gazeta Wyborcza, Piotr Pacewicz
Witold Gadomski nie do końca wie, o czym pisze, co nasuwa ponurą myśl, że może i kręgi polskich finansów nie wiedzą, co jest w projekcie ustawy i boją się na zapas

Gazeta Wyborcza, Ewa Siedlecka
Związki partnerskie dają za mało gwarancji - wołają przeciwnicy ustawy o umowie związku partnerskiego. To ciekawy, choć przewidywalny zwrot w argumentacji krytyków ustawy. Do tej pory krytykowano ją za to, że umożliwia legalizację związków homoseksualnych. I jest w wstępem do legalizacji małżeństw jednopłciowych.

Najnowsza Polityka o związkach partnerskich


Zapraszamy do lektury okładkowego tekstu w najnowszej "Polityce" pt. "Pary po nowemu", autorstwa Wawrzyńca Smoczyńskiego. Tygodnik "Polityka" rozpoczyna tym tekstem debatę na temat związków niemałżeńskich.

13 czerwca 2011

Komentarze: Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza

Po legalizacji związków partnerskich zawsze przychodziły żądania adopcji dzieci. Tak też zapewne się stanie w Polsce – pisze publicystka „Rzeczpospolitej" Beata Zubowicz

Geje i lesbijki mącą, podważają i naruszają. I jeszcze są niewdzięczni. Nie zadowala ich łaskawość heteroseksualnej większości, która pozwala im legalnie współżyć. Domagają się dla swoich związków dodatkowych praw, takich, jakie mają rodziny heteryckie. A jeśli jeszcze się nie domagają, to zaraz będą. Bo to ludzie nieustępliwi i straszni. Takie treści płyną ostatnio z pism i forów internetowych uważających się za ostoję konserwatyzmu w Polsce - pisze Marek Beylin w Gazecie Wyborczej

Hanna Gronkiewicz-Waltz przeciwko związkom partnerskim

- Wiele rzeczy można załatwić bez związków partnerskich. Moja wątpliwość dotyczy par heteroseksualnych: ktoś nie chce wziąć odpowiedzialności za rodzinę i nie chce zawrzeć małżeństwa, ale przywileje z tytułu bycia małżeństwem chce posiadać.
Państwa po prostu nie stać na konkubinaty homoseksualne i heteroseksualne, bo przecież to także wiąże się np. z ubytkiem części dochodów podatkowych budżetu.

czytaj cały wywiad z prezydent Warszawy TUTAJ

10 czerwca 2011

Media o związkach partnerskich - ciąg dalszy

W mediach kolejne newsy, komentarze i stanowiska dotyczące projektu ustawy o związkach partnerskich.
- Projekt o związkach partnerskich już jest, ale wymaga dyskusji - ocenia Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. - To z pewnością ważny społecznie problem, bo dotyczy związków nieformalnych zarówno homo-, jak i heteroseksualnych, dlatego konieczna jest debata w tej sprawie - stwierdziła.

Tygodnik Powszechny - komentarz ks. Adama Bonieckiego: "Kościół będzie niezmiennie przeciwny zarówno dyskryminacji homoseksualistów, jak instytucjonalizacji ich partnerskich związków. Partnerzy mogą się jednak odwołać „do powszechnego prawa do ochrony sytuacji prawnych wspólnego interesu"

Wywiad z Krystianem Legierskim, członkiem Grupy Inicjatywnej - Wprost

Komentarz Marcina Wojciechowskiego w Gazecie Wyborczej

''Jestem ze swoim partnerem 8 lat. Moja cierpliwość dawno się skończyła'' - relacja z debaty w Gazecie Wyborczej 7.06

"Czytając posła Jarosława Gowina mam wrażenie podróży wehikułem czasu. Wróciliśmy do średniowiecza. Zaraz zbudujemy stosy. A właściwie takie wypowiedzi jakich dopuszcza się poseł Gowin do spółki z posłem Jurkiem to już są stosy wybudowane. Kto rzuci zapałkę?" - z listów do GW

*Ustawa o związkach partnerskich nigdy nie zostanie uchwalona. Reprezentuję w PO tę część, która nigdy do tego nie dopuści - powiedział dziś wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.*

"Geje kroją salami" - artykuł Kataryny i Roberta Mazurka w Rzeczpospolitej

Artykuł Roberta Biedronia w Rzeczpospolitej

Audycja "Pod lupą" w PR4 Polskiego Radia, wypowiedź Ygi Kostrzewy z Grupy Inicjatywnej

Artykuł Marty Konarzewskiej, odczytany podczas debaty w Gazecie Wyborczej 7.06

Komentarz Bronisława Wildsteina

Chciałabym uświadomić pana Gowina, iż nie tylko małżeństwa heteroseksualne biorą na siebie ciężar wychowywania dzieci. Są to również porzucone przez mężczyzn samotne matki, babki, siostry i ciotki. Są to również pary heteroseksualne żyjące w wolnych związkach. I na samym końcu są to również pary homoseksualne, które posiadają dzieci. Tak panie pośle, są i takie.

Panie Pośle, rozumiem, że pewne ustawowe przywileje należne są małżeństwom ze względu na ich społeczną rolę. Dlatego rozumiem, że takie przywileje słuszne są dla małżeństw w zakresie prawa podatkowego itp. Jednakże sprawa dziedziczenia to odrębne zagadnienie. Podobnie jak sprawa decydowania za partnera, w sytuacjach, w których nie może decydować o sobie.

Krzysztof Łoś: - Mówienie, że nasze prawo reguluje sytuację związków partnerskich, to tak, jakbym przekonywał, że muszka owocówka jest w stanie zastąpić pszczoły przy zapylaniu

Czy te wszystkie trudności podnoszone w dyskusji nad legalizacją związków partnerskich to nie przejaw braku empatii Polaków? Po co nazywać związki nieformalne (wolne) związkami partnerskimi? Jeśli ktoś ma ochotę żyć "na kocią łapę" ("kartę rowerową"), to jego prawo. Nie rozumiem i nie poprę związku gejów i lesbijek... - napisali czytelnicy.

Poseł Jarosław Gowin promując twierdzenie, że konkubinaty są patologiczne robi olbrzymią krzywdę wielu porządnym ludziom, dla których wyznacznikiem miłości nie jest wcale małżeństwo.

9 czerwca 2011

Relacje z konferencji Gazety Wyborczej i KPH nt. związków partnerskich

Zapraszamy do lektury relacji z konferencji zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą i Kampanię Przeciw Homofobii pt. "Ustawa o związkach partnerskich. Doświadczenie Holandii i Flandrii (Belgii). Polskie spory.", która odbyła się 7 czerwca.

Pełna relacja z konferencji: http://wyborcza.pl/1,75478,9744443,Polska_jako_dobro_wspolne_czy_tylko_heteroseksualnych.html

Tekst, który ukazał się w papierowym wydaniu Gazety Wyborczej 8 czerwca: http://wyborcza.pl/1,75248,9744159,Niesiolowski__Nie_chce_zwiazkow_partnerskich.html

Felieton Aleksandry Szyłło opublikowany na Wyborcza.pl
http://wyborcza.pl/1,75968,9744261,Monologi_o_zwiazkach.html

Pełny program oraz lista panelistów:
http://wyborcza.pl/1,76842,9667184,Ustawa_o_zwiazkach_partnerskich__Doswiadczenie_Holandii.html

8 czerwca 2011

Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych o związkach partnerskich

Radosław Sikorski, wiceszef PO i szef MSZ:
Jeśli chodzi o związki homoseksualne też pan jest za?
- Myślę, że coraz większej liczbie ludzi coraz mniej to przeszkadza. Jestem za usankcjonowaniem związków partnerskich nienazywających się małżeństwami, bez prawa do adopcji i bez przywilejów podatkowych, które powinny przysługiwać wyłącznie na dzieci. Jak pokazują doświadczenia francuskie, znakomita większość związków partnerskich jest między parami różnych płci.
CZYTAJ cały wywiad

Komentarze w "Rzeczpospolitej"

W "Rzeczpospolitej" w ostatnich dniach napisano kilka komentarzy dotyczących projektu ustawy o związkach partnerskich.
Należy umożliwić sformalizowanie związku i korzystanie z przywilejów zbliżonych do tych przysługującym małżeństwom osobom homoseksualnym lub chcącym prowadzić wspólne gospodarstwo domowe – pisze socjolog Dominik Owczarek

Ze Sławomirem Nowakiem, politykiem PO, ministrem w Kancelarii Prezydenta rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy

Konsekwencją zmian byłoby nie tyle sformalizowanie konkubinatu, ile poważne zdeprecjonowanie małżeństwa, które jest elementem ładu społecznego – pisze publicysta prawny "Rzeczpospolitej" Marek Domagalski

Wsparcie Tuska dla ustawy o związkach partnerskich stawia w trudnej sytuacji tych parlamentarzystów PO, którzy nie ukrywają swoich związków z Kościołem – pisze publicysta "Rzeczpospolitej" Piotr Gursztyn

SLD apeluje o przyjęcie ustaw o in vitro i związkach partnerskich

Komentarz rysunkowy Andrzeja Krauze. Związki partnerskie

Niesiołowski: natrętna propaganda homoseksualistów

Co PO sądzi o związkach partnerskich?

Projekt SLD o związkach partnerskich. Gowin jest na "nie", Kidawa-Błońska na "tak", a premier czeka do wyborów. Tak działa PO - mówią eksperci

6 czerwca 2011

Konsultacje Apelu do Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny

Szanowni Internauci,

Zwracamy się do was z wyjątkową prośbą. Poniżej znajdziecie tekst apelu do Marszałka Sejmu o skierowanie do pierwszego czytania projektu ustawy o związkach partnerskich. Apel zamierzamy jutro oficjalnie ogłosić podczas otwartej konferencji "Ustawa o związkach partnerskich. Doświadczenie Holandii i Flandrii. Polskie spory", która odbędzie się jutro, we wtorek od godz. 11.00 w warszawskiej siedzibie "Gazety Wyborczej", przy Czerskiej 8/10

Chcemy was poprosić o uwagi do tego tekstu, który przygotowaliśmy.
Z góry dziękujemy za te błyskawiczne "konsultacje społeczne".
I przy okazji zapraszamy na konferencję.

Ewa Siedlecka, Piotr Pacewicz "Gazeta Wyborcza" (kontakt: ewa.siedlecka@agora.pl, piotr.pacewicz@agora.pl
Tomasz Szypuła, Kampania Przeciw Homofobii (kontakt: tszypula@kph.org.pl)

Panie Marszałku,
W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt ustawy „o umowie o związku partnerskim”. Ma dać tysiącom par, które - z różnych względów - nie chcą lub nie mogą zawrzeć małżeństwa, możliwość prawnej rejestracji ich związku. Polepszyłoby to ich sytuację prawną, ułatwiło codzienne życie, stworzyło bezpieczniejszą sytuację ich dzieciom.
Lesbijkom i gejom ustawa dałaby jedyną możliwość zawarcia formalnego związku. Usunęłaby dyskryminację, która sprawia, że nie mają równych praw opieki na chorym partnerem, pochowania zmarłego, dziedziczenia wspólnie wypracowanego majątku na takich prawach jak małżonkowi, czy odmowy zeznań przeciwko najbliższej osobie.
W marcu 2010 r. Trybunał praw Człowieka w Strasburgu w sprawie "Kozak przeciwko Polsce" orzekł, że państwo nie może powołując się na „ochronę tradycyjnej rodziny” dyskryminować związków osób homoseksualnych. I że „musi brać pod uwagę zmiany społeczne, w tym fakt, że nie istnieje jeden tylko sposób realizowania prawa do życia prywatnego i rodzinnego”.
Za i przeciw tej ustawie można przytaczać argumenty ideologiczne. Ale jedno można powiedzieć z pewnością: projekt nikogo nie krzywdzi, odwrotnie - pomógłby wielu ludziom i uczynił ich życie godnym.
Nieformalne związki są faktem, którego państwo nie powinno ignorować. Byłoby to działanie nieracjonalne, ignorowanie ważnych potrzeb społecznych. Zauważyła to już ponad połowa państw członkowskich Unii Europejskiej.
Dlatego zwracam się do Pana z apelem o jak najszybsze skierowanie projektu o umowie o związkach partnerskich do pierwszego czytania w Sejmie tak, by umożliwić publiczną debatę i dalszą pracę nad nim.


Z poważaniem

...

Wasze uwagi prosimy przekazywać mailem na: listydogazety@gazeta.pl

Związki partnerskie. Dość czekania!

Dziś (6 czerwca) w Gazecie Wyborczej ukazał się nasz artykuł "Związki partnerskie. Dość czekania". Opisujemy w nim, jakie regulacje są potrzebne i co proponowana ustawa miałaby zmienić, jakie prawa przyznać związkom partnerskim.
Do tego komentarz Piotra Pacewicza.
W Gazecie Wyborczej Wrocław komentarz Klausa Bachmanna - prof. na Uniwersytecie Wrocławskim i w Wyższej szkole Psychologii Społecznej.

Zapraszamy do lektury i na jutrzejszą konferencję do Gazety Wyborczej o godz. 11.00.

4 czerwca 2011

Ustawa o związkach partnerskich - debata 7 czerwca, Warszawa






Ustawa o związkach partnerskich. Doświadczenie Holandii i Flandrii (Belgii). Polskie spory
Gazeta Wyborcza i Kampania Przeciw Homofobii, przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów i Przedstawicielstwa Flandrii zapraszają na debatę Ustawa o związkach partnerskich. Doświadczenie Holandii i Flandrii. Polskie spory. Debata odbędzie się 7 czerwca (wtorek) w siedzibie Gazety Wyborczej ul. Czerska 8/10 (wejście od Czerniakowskiej), start: godz. 11:00.
W debacie udział wezmą: Yga Kostrzewa, Krystian Legierski, Ryszard Kalisz, Stefan Niesiołowski, prof. Ireneusz Krzemiński, Janusz Palikot, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, goście z Holandii i Flandrii i wiele innych.
Debatę poprowadzą Piotr Pacewicz (Gazeta Wyborcza) i Tomasz Szypuła (KPH).
Serdecznie zapraszamy!
Szczegółowy program TUTAJ





3 czerwca 2011

"Premier przesuwa Platformę radykalnie w lewo"

Kolejne wypowiedzi polityków dotyczące projektu ustawy o związkach partnerskich.
Rzeczpospolita: Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski zgadza się z Jarosławem Gowinem, który chce zrobić wszystko, by zablokować ustawę o związkach partnerskich
TV24 "Rozmowa Rymanowskiego": "Premier mądrzeje i dojrzewa"
Premier przesuwa Platformę radykalnie w lewo. Kościół na razie milczy. Sprzeciw Gowina. Apel Prawicy Rzeczypospolitej
TOK FM: - Nadszedł czas do tego, by podjąć poważną debatę - tak o ustawie o związkach partnerskich mówił w TOK FM Waldy Dzikowski.

PO podzielona w sprawie związków partnerskich

Dziś w Gazecie Wyborczej wywiad z posłem J. Gowinem, który jest przeciwko legalizacji związków partnerskich.
Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) podziela pogląd Jarosława Gowina.

Posłuchaj audycji w PR3 Polskiego Radia - "Za a nawet przeciw". O projekcie ustawy o związkach partnerskich mówili: Krystian Legierski (GI), Stefan Niesiołowski (PO), prof. Jan Hartman (filozof i bioetyk), prof. Bogdan Wojciszke (psycholog), Sławomir Kopyciński (SLD), Urszula Krassowska (dyrektor działu badań społeczno-politycznych w TNS OBOP).

Blog Roberta Mazurka - Manifest egoisty

2 czerwca 2011

Rodzina bez kontraktu

- Coraz więcej Polaków żyje z sobą bez ślubu, a związki partnerskie dałyby im bezpieczeństwo - mówi prof. Irena E. Kotowska, demograf z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej
- wywiad w dzisiejszej Gazecie Wyborczej

PO: ustawa o związkach partnerskich jest dobra. Nie będziemy głosować - rozmowa z posłami PO w TOK FM

Związki partnerskie - pary różnopłciowe przemawiają

Doczekaliśmy się wreszcie wypowiedzi osób heteroseksualnych, żyjących w niezalegalizowanych związkach. Takich związków jest w Polsce ok. 200 tys. ale do tej pory nie można było usłyszeć ich głosu.
Krótkie wypowiedzi, dlaczego chcieliby mieć możliwość zawarcia związku partnerskiego w dzisiejszym Metrze.

1 czerwca 2011

Państwo nie ma prawa mówić ludziom, kogo mają kochać, z kim się wiązać lub zamieszkać

Artykuł w Gazecie Wyborczej autorstwa Kazimierza Bema i Jarosława Makowskiego:

W Polsce małżeństwa mogą zawrzeć osoby starsze, bezpłodne i osoby, które nie planują w ogóle mieć dzieci. Posiadanie potomstwa, wbrew temu, co ciągle powtarza się w dyskusjach na temat małżeństwa, nie jest w naszym kraju warunkiem jego istnienia. Nie może więc to być argument przeciwko związkom tej samej płci, które w naturalny sposób nie mogą mieć dzieci. Taki rodzaj hipokryzji i dyskryminacji należy zatem odrzucić.

całość czytaj TUTAJ

Pozytywna reakcja premiera dot. związków partnerskich

Długo czekaliśmy na wypowiedź premiera Donalda Tuska dotyczącą związków partnerskich. Ale oto i ona.
- Zbliżamy się do momentu, kiedy związki partnerskie byłyby do zaakceptowania przez większość w przyszłym Sejmie, jak i przez Polaków - powiedział wczoraj premier Donald Tusk
Więcej - w dzisiejszej Gazecie Wyborczej

Dodatkowo - wypowiedź wiceszefowej Klubu PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej
- Związki partnerskie są potrzebne. Chodzi o zapewnienie wolności i praw, które wszyscy mamy. Ten projekt ustawy nie jest kontrowersyjny, ale nie było jeszcze dyskusji na temat tego projektu w PO.
Więcej - TUTAJ

Komentarz socjologa prof. Ireneusza Krzemińskiego, opinie słuchaczy TOK FM
- więcej TUTAJ

Ustawa o związkach partnerskich - za czy przeciw?
Polskie Radio, program 3