10 stycznia 2010

Wzór testamentu

Będąc w nieformalnym związku z drugą osobą (nie ma to znaczenia czy tej samej czy różnej płci), warto jest zadbać o spisanie wzajemnych testamentów, zwłaszcza jeśli posiadamy jakieś nieruchomości i ruchomości.
WAŻNE: testament musi być napisany odręcznie (nie na komputerze!), podpisany oraz opatrzony datą. W testamencie umieszczamy osobę powołaną do spadku (naszego partnera/partnerkę) - będzie to główna osoba, która ma po nas dziedziczyć. Jeśli ew. komuś innemu chcemy coś po naszej śmierci podarować, umieszczamy tzw. zapis - czyli konkretnie co i komu chcemy przekazać. Na końcu oświadczamy, kto ma być wykonawcą testamentu.
Istnieje jeszcze inny sposób spisania testamentu - akt notarialny, ale stosuje się go wówczas, gdy nasz testament ma być dość skomplikowany, gdy chcemy np. wydziedziczyć najbliższą rodzinę. W innych przypadkach testament spisany ręcznie jest rozwiązaniem wystarczającym i obowiązującym.
Wzór takiego testamentu zamieszczamy TUTAJ. Jest to jedynie wzór poglądowy, po bliższe informacje możemy skierować się do każdego notariusza - zapewne przekaże nam dokładnie, jak ma wyglądać nasz testament.
Tutaj też kilka przydatnych informacji - o spadkach (pamiętajmy, że jesteśmy w 3. grupie dziedziczenia, czyli płacimy najwyższy, 20% podatek od spadku) oraz zachowku (czyli części majątku, do której prawo ma ustawowo najbliższa rodzina).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz