3 marca 2010

Film „Nagle, zeszłej zimy” i debata o związkach partnerskich w Ustach Mariana


Grupa Inicjatywna ds. związków partnerskich zaprasza na projekcję włoskiego filmu dokumentalnego „Nagle zeszłej zimy” oraz na debatę o związkach partnerskich.
W kwestii jednopłciowych związków partnerskich Polska, jako kraj bez stosownych regulacji, jest w Unii Europejskiej w mniejszości. W tym samym niechlubnym klubie znajdują się tez Włochy.
Zimą 2006/2007 r. rządząca wówczas we Włoszech centrolewicowa koalicja wystąpiła z projektem ustawy, która regulowałaby status prawny konkubinatów, także jednopłciowych. Żyjąca ze sobą od ośmiu lat para trzydziestopięciolatków, Gustav Hofer i Luca Ragazzi postanowiła sprawdzić, z jakim odzewem spotkał się ów projekt w kraju, w społeczeństwie, w świecie polityki, w Kościele katolickim, jak wpłynął na ich własne życie. Twórcy odbyli rozmowy z parlamentarzystami, z ministrami, z przywódcami i uczestnikami ruchów religijnych, ale też z przypadkowymi ludźmi na ulicy. Chodzili z kamerą na parady gejowskie, na faszystowskie marsze, zarejestrowali wiece przeciwników ustawy. Skierowali obiektyw także na samych siebie – to oni są głównymi bohaterami i narratorami filmu. Powstał żywy i dowcipny dokument, pokazujący jednak kilka niewesołych prawd, chociażby tę, że Włochy wciąż znajdują się w cieniu Watykanu.
Po seansie Grupa Inicjatywna ds. związków partnerskich, czyli Yga Kostrzewa, Mariusz Kurc, Krystian Legierski i Tomasz Szypuła, zaprasza na dyskusję o możliwości wprowadzenia jednopłciowych związków partnerskich do polskiego prawa.
Seans „Nagle, zeszłej zimy” i dyskusja odbędzie się 3 marca (środa) o godz. 20.00 w klubie Usta Mariana w Warszawie (ul. Brzozowa 37).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz