23 kwietnia 2011

Projekt ustawy w maju w Sejmie?

Od drugiej połowy marca mamy gotowy projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany we współpracy z Grupą Inicjatywną ds. związków partnerskich. Uznaliśmy, że maj będzie najlepszym miesiącem na rozpoczęcie publicznej debaty o nim. Wtedy też projekt trafi pod obrady poselskiego klubu SLD i – prawdopodobnie – do laski marszałkowskiej – mówi Tomasz Kalita, rzecznik prasowy SLD.

Grupa Inicjatywna ds. związków partnerskich powstała w czerwcu 2009 r. W jej skład wchodzą Krystian Legierski (Zieloni 2004), Yga Kostrzewa (Lambda Warszawa) oraz Mariusz Kurc i Tomasz Szypuła (obaj z Kampanii Przeciw Homofobii). Na przełomie 2009 i 2010 r. Grupa odbyła serię debat o związkach partnerskich w 16 miastach Polski. Na ich bazie powstały główne założenia dotyczące ustawy o związkach partnerskich. Stały się one podstawą prac nad finalną wersją projektu ustawy. Przewiduje on m.in. możliwość decydowania o miejscu i sposobie pochowania zmarłego partnera, dziedziczenia ustawowego, korzystania przez partnera niepracującego z ubezpieczenia zdrowotnego partnera pracującego, wspólnego opodatkowania się.

Mamy nadzieję, że projekt rzeczywiście trafi do laski marszałkowskiej w maju. Liczymy na rzetelną dyskusję o nim. Sami w naszym skromnym zakresie też będziemy się starali organizować debaty o projekcie – mówi Yga Kostrzewa z Grupy Inicjatywnej.

6 komentarzy:

 1. Mam wielką nadzieję,że w tym szarym kraju kiedyś wszyscy homoseksualni obywatele będą mieli takie same prawa. Nie jesteśmy potforami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  jesteśmy ludmi z krwi i kości!

  OdpowiedzUsuń
 2. jutro w grudniu po południu

  OdpowiedzUsuń
 3. A kiedy wreszcie zobaczymy, jak ten projekt wyglada???

  OdpowiedzUsuń
 4. I tak ten projekt nie zostanie złożony do laski marszałkowskiej.
  Wydaje mi się, że tylko naiwni na to liczą. Wiemy co tak naprawdę SLD-owcy o nas myślą. Mi to wystarczy ...


  PS. Jak już to: Nie jesteśmy potWorami.

  OdpowiedzUsuń
 5. W maju któregoś roku w końcu będziemy mieli / miały swoje prawa. Niekoniecznie jednak po działaniach obecnego SLD, ani nie wedle projektu GI.

  OdpowiedzUsuń
 6. Taa, Szanowni Państwo, naiwnością pachnie. Ile razy informowaliście na tej stronie, że już, tuż tuż, w grudniu, w lutym, w marcu. Czyżby Grupa w SLD przebicia nie miała? Wodzą Was za nos. Szkoda słów. Polska, po prostu smutna Polska.

  OdpowiedzUsuń