18 czerwca 2010

Napieralski i Olechowski za związkami partnerskimi

4 czerwca członkowie Grupy Inicjatywnej ds. związków partnerskich przesłali do 10 kandydatów na urząd Prezydenta RP 3 pytania dotyczące ich poglądów nt. wprowadzenia w Polsce prawnie regulowanych związków partnerskich (jednopłciowych, różnopłciowych) oraz adopcji dzieci przez pary homoseksualne (przysposobienie dziecka partnera, adopcja zewnętrzna).
Na nasze pytania zdecydowali się odpowiedzieć Andrzej Olechowski oraz Grzegorz Napieralski. Na pierwsze dwa pytania dotyczące związków partnerskich, zarówno dla par jedno- i różnopłciowych obaj kandydaci odpowiedzieli, iż popierają takie rozwiązanie prawne.
Na pytanie dotyczące adopcji Andrzej Olechowski odpowiedział "Nie zamierzam zmieniać istniejącego w tym zakresie prawa." Z kolei Grzegorz Napieralski pisze "O ile kwestia przysposobienia dzieci niebiologicznych, wydaje się łatwiejsza do rozstrzygnięcia – nie powinno się zezwalać na adopcję,…" – sprzeciwiając się tym adopcji zewnętrznej. Jednak w kwestii przysposobienia biologicznego dziecka partnera Grzegorz Napieralski nie ma już tak stanowczego stanowiska mówiąc: "… [sytuacja] dzieci biologicznych jednego/jednej z partnerów/-ek, ew. wychowywane przez dłuższy czas przez obu/obie, jest na pewno inna i trudniejsza do rozstrzygnięcia. Należy to rozważać, a podstawową wytyczną powinno być zawsze dobro dzieci."
Dziękujemy kandydatom za odpowiedź.
Pełna odpowiedź Grzegorza Napieralskiego znajduje się TUTAJ.
Sylwetki kandydatów i ich poglądy na temat spraw LGBT znajdziecie w portalu Innastrona.pl http://www.innastrona.pl/magazyn/wybory-prezydenta-2010.phtml

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz